‘‘Perakende Sohbetleri’’ Basında Geniş Yer Buldu

  • 24/06/2020
  • İstanbul Perder
  • Blog

İstanbul Perakendeciler Derneği ve Güvenilir Ürün Platformu’nun online olarak düzenlediği ''Perakende Sohbetleri'' başlıklı söyleşisine katılan İstanbul PERDER Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Güzeldere, pandemi sürecinin perakende sektörüne yansımalarıyla ilgili ekonomi basınının sorularını yanıtladı.


 

Söyleşide, İstanbul PERDER’in ülkemizde ilk COVID-19 vakasının görülmesiyle birlikte yaşanan panik havasını yatıştırmaya yönelik çalışmalarının yanı sıra alışverişlerde ürün ve kategori bazlı artışlar, değişen perakende anlayışı ve perakende sektörünün geleceğiyle ilgili konular konuşuldu.

 

 

‘‘Fahiş Fiyatları Engellediler’’

 

Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak moderatörlüğünde, Faruk Güzeldere’nin sunumuyla başlayan ve ekonomi gazetecilerinin sorularıyla devam eden söyleşide öne çıkan başlıklar, ulusal ve yerel basında geniş yer buldu. Söyleşiyle ilgili ekonomi yazarlarının ve muhabirlerinin çokça tercih ettiği başlık ise ‘‘Fahiş Fiyatları Engellediler’’ oldu. 

DİĞER İÇERİKLER

Perakendede ‘‘Yeni Normal’’

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinden başlayarak dünyaya yayılan Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında uygulanan tedbirler, yeni bir dönemin kapısını aralıyor. Olağanüstü gelişmelerin yaşandığı pandemi sürecinde, yeniden normale dönüş planlarıyla gündeme gelen ‘‘yeni normal’’ kavramı, günlük hayatımızda başlayan değişimlerin birçok sektörde yapısal değişikliklere yol açtığına işaret ediyor. Sürecin perakende sektörüne etkisi ile ortaya çıkan ‘‘yeni perakende’’ anlayışı ise giderek yaygınlaşan uygulamaları ile öne çıkıyor.

Kredi Kartı Kullanımı Rekor Seviyeye Ulaştı

Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) tarafından paylaşılan 2020 Mayıs ayı güncel raporuna göre Mayıs ayı içinde kredi kartı kullanımı rekor seviyeye ulaştı. Rapora göre, Mayıs ayında toplam 76,2 milyar TL kartla ödeme yapıldı. Kredi kartıyla 63,3 milyar TL ödeme yapılırken, geri kalan 12,9 milyar Türk lirası için banka kartları kullanıldı.

Perakende’nin Nabzı Google’da Atıyor

Koronavirüs pandemisi nedeniyle Perakende sektöründe tüketici davranışları hızla değişmeye devam ediyor. Bu çarpıcı değişimi analiz etmek isteyenler için Google’ın tüketici eğilimlerini raporladığı interaktif servisi ‘‘Yükselen Perakende Kategorileri’’, tüketici davranışlarında yaşanan değişimle ilgili veriler sunuyor.