Dünya Perakende Sektöründen Kısa Haberler

  • 24/06/2020
  • İstanbul Perder
  • Blog

Dünyanın farklı noktalarında perakende sektöründeki güncel gelişmelere kısaca göz atalım.


 

Tartışmalı Çözüm: Akıllı Kasa

 

İngiltere’de birçok süpermarket zinciri, müşterilerinin alışveriş sırasında fiziksel temasını minimuma indirmek adına dokunmatik akıllı kasalarla hizmet vermeye başladı. Belirli bir sayının altında ürün satın alan müşterilerin kasiyerlere ihtiyaç duymadan ürün barkodlarını taratmalarına olanak sağlayan sistem sayesinde, temassız ödemenin yanı sıra nakit para dolaşımıyla oluşabilecek risklerin de önüne geçilmesi planlanıyor. Ancak dokunmatik ekranlar nedeniyle temasın tamamen ortadan kalkmaması ve suistimal edilebilme ihtimali nedeniyle sistemin güvenilirliği tartışma konusu.

 

24 Saatte Tarladan Markete

 

Çin’in başkenti Pekin’de bulunan büyük perakende zincirlerinden biri olan CSF Market, meyve ve sebze stoğunu düzenlemek ve virüs yayılımını engellemek amacıyla hızlı tedarik yöntemi geliştirdi. Ürünlerin tahsisi ve nakliyesi için kendi tedarik organizasyonu kuran CSF, şehrin dışındaki yakın bölgelerde yer alan tarlalardan toplanan mahsulleri, 24 saat içerisinde market raflarında sergilemeye başladı.

 

Tesco Polonya’dan Çekildi

 

İngiltere'nin en büyük perakende zincirlerinden Tesco, Polonya'daki iştirakinin satıldığını duyurdu. Tesco'dan yapılan açıklamada, Tesco Polska'nın, yönetim merkezi ve 301 şubesi ile birlikte 181 milyon sterlin karşılığında Danimarkalı Salling Group'a satıldığı bildirildi. Açıklamada görüşlerine yer verilen Tesco Üst Yöneticisi Dave Lewis, "Orta Avrupa'daki operasyonlarımızda dikkate değer bir gelişme göstermemize rağmen Polonya'da zorluklarla karşılaştık." ifadesini kullandı. Lewis, Polonya'daki varlıkların satılmasıyla perakende devinin; Çekya, Macaristan ve Slovakya'daki faaliyetlerine odaklanacağını belirtti.

 

DİĞER İÇERİKLER

Perakendede ‘‘Yeni Normal’’

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinden başlayarak dünyaya yayılan Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında uygulanan tedbirler, yeni bir dönemin kapısını aralıyor. Olağanüstü gelişmelerin yaşandığı pandemi sürecinde, yeniden normale dönüş planlarıyla gündeme gelen ‘‘yeni normal’’ kavramı, günlük hayatımızda başlayan değişimlerin birçok sektörde yapısal değişikliklere yol açtığına işaret ediyor. Sürecin perakende sektörüne etkisi ile ortaya çıkan ‘‘yeni perakende’’ anlayışı ise giderek yaygınlaşan uygulamaları ile öne çıkıyor.

Kredi Kartı Kullanımı Rekor Seviyeye Ulaştı

Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) tarafından paylaşılan 2020 Mayıs ayı güncel raporuna göre Mayıs ayı içinde kredi kartı kullanımı rekor seviyeye ulaştı. Rapora göre, Mayıs ayında toplam 76,2 milyar TL kartla ödeme yapıldı. Kredi kartıyla 63,3 milyar TL ödeme yapılırken, geri kalan 12,9 milyar Türk lirası için banka kartları kullanıldı.

Perakende’nin Nabzı Google’da Atıyor

Koronavirüs pandemisi nedeniyle Perakende sektöründe tüketici davranışları hızla değişmeye devam ediyor. Bu çarpıcı değişimi analiz etmek isteyenler için Google’ın tüketici eğilimlerini raporladığı interaktif servisi ‘‘Yükselen Perakende Kategorileri’’, tüketici davranışlarında yaşanan değişimle ilgili veriler sunuyor.

‘‘Perakende Sohbetleri’’ Basında Geniş Yer Buldu

İstanbul Perakendeciler Derneği ve Güvenilir Ürün Platformu’nun online olarak düzenlediği ''Perakende Sohbetleri'' başlıklı söyleşisine katılan İstanbul PERDER Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Güzeldere, pandemi sürecinin perakende sektörüne yansımalarıyla ilgili ekonomi basınının sorularını yanıtladı.