Kredi Kartı Kullanımı Rekor Seviyeye Ulaştı

  • 24/06/2020
  • İstanbul Perder
  • Blog

Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) tarafından paylaşılan 2020 Mayıs ayı güncel raporuna göre Mayıs ayı içinde kredi kartı kullanımı rekor seviyeye ulaştı. Rapora göre, Mayıs ayında toplam 76,2 milyar TL kartla ödeme yapıldı. Kredi kartıyla 63,3 milyar TL ödeme yapılırken, geri kalan 12,9 milyar Türk lirası için banka kartları kullanıldı.


 

Türkiye’de Mayıs ayı sonunda 250 milyona ulaşan kartların 71,4 milyonu kredi kartı, 171,3 milyonu ise banka kartından oluşuyor. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre kıyaslandığında ise kredi kartında yıllık bazda %5 artış (3,6 milyon) banka kartlarında ise yıllık bazda %11 (16,7 milyon) banka kartı artışı yaşandığı görülüyor.

 

Ödemelerin Üçte Biri Temassız

 

Bayram öncesi alışveriş hazırlığı nedeniyle 22 Mayıs Cuma günü olan 22 Mayıs’t, yaklaşık 27 milyon işlemle kartlı ödemede yeni rekor kırıldı. En fazla ödeme saati ise 16.59 olarak kayıtlara geçerken kartla gerçekleştirilen ödemelerin %30’u temassız ödeme yöntemiyle yapıldı. Mart, Nisan ve Mayıs aylarının genelinde kredi kartı başvuruları ise ortalama yüzde 104 artış gösterdi. Salgın dönemindeki kart kullanımı artışında, temel olarak nakit akışındaki daralmanın etkisi olduğu belirtiliyor.

 

Market Alışverişleri İlk Sırada

 

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından hazırlanan raporda ise vatandaşlarımızın Mayıs ayı içinde kredi kartıyla yaptığı alışverişlere ilişkin sektörel istatistiklere yer verilen raporda, kredi kartı ile alışverişlerde market alışverişleri 4,5 milyar Türk lirası ile ilk sırada yer alırken, toplam harcamaların yüzde 26’sını oluşturdu.

 

DİĞER İÇERİKLER

Perakendede ‘‘Yeni Normal’’

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinden başlayarak dünyaya yayılan Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında uygulanan tedbirler, yeni bir dönemin kapısını aralıyor. Olağanüstü gelişmelerin yaşandığı pandemi sürecinde, yeniden normale dönüş planlarıyla gündeme gelen ‘‘yeni normal’’ kavramı, günlük hayatımızda başlayan değişimlerin birçok sektörde yapısal değişikliklere yol açtığına işaret ediyor. Sürecin perakende sektörüne etkisi ile ortaya çıkan ‘‘yeni perakende’’ anlayışı ise giderek yaygınlaşan uygulamaları ile öne çıkıyor.

Perakende’nin Nabzı Google’da Atıyor

Koronavirüs pandemisi nedeniyle Perakende sektöründe tüketici davranışları hızla değişmeye devam ediyor. Bu çarpıcı değişimi analiz etmek isteyenler için Google’ın tüketici eğilimlerini raporladığı interaktif servisi ‘‘Yükselen Perakende Kategorileri’’, tüketici davranışlarında yaşanan değişimle ilgili veriler sunuyor.

‘‘Perakende Sohbetleri’’ Basında Geniş Yer Buldu

İstanbul Perakendeciler Derneği ve Güvenilir Ürün Platformu’nun online olarak düzenlediği ''Perakende Sohbetleri'' başlıklı söyleşisine katılan İstanbul PERDER Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Güzeldere, pandemi sürecinin perakende sektörüne yansımalarıyla ilgili ekonomi basınının sorularını yanıtladı.