Perakende’nin Nabzı Google’da Atıyor

  • 24/06/2020
  • İstanbul Perder
  • Blog

Koronavirüs pandemisi nedeniyle Perakende sektöründe tüketici davranışları hızla değişmeye devam ediyor. Bu çarpıcı değişimi analiz etmek isteyenler için Google’ın tüketici eğilimlerini raporladığı interaktif servisi ‘‘Yükselen Perakende Kategorileri’’, tüketici davranışlarında yaşanan değişimle ilgili veriler sunuyor.


Kullanıcı aramalarını baz alarak yıllık, aylık ve haftalık olarak yayınlanan Yükselen Perakende Kategorileri verileri, hızla yükselen perakende kategorilerini, geliştikleri bölgeleri ve ilgili aramaları anlamak için imkan sağlıyor. Veriler, arama ilgi alanlarındaki değişiklikleri yansıtacak şekilde düzenli olarak güncelleniyor.

 

Yükselen Perakende Kategorileri’ne göre Türkiye’de son bir ay içerisinde yükselişe geçen perakende kategorileri arasında tatlı ve tuzlu hamur işleri ilk sırada yer alıyor. Pandemi ile mücadele amacıyla uygulanan karantina sürecinde hamur işleri ile yakınlaşan tüketicinin tatlı ve tuzlu hamur işlerine olan ilgisinin son 30 gün içerisinde de yüzde 100 arttığı görülüyor.

 

Reçel yapımında çokça tercih edilen ürünlerin mevsiminin gelmesi nedeniyle Reçeller kategorisi dikkat çekici bir artışla öne çıkarken, kullanıcıların mevsim meyveleriyle evde reçel yapımıyla ilgili aramalarında yüzde 60 artış yaşandığı görülüyor.

 

Yaz mevsiminin başlamasıyla Dondurma ve Dondurmalı Ürünler kategorilerinde yüzde 50’e yakın artış gerçekleşirken, ‘‘nasıl yapılır’’ aramalarında Meyve ve Sebze turşusu kategorisi yüzde 30 artışla öne çıkıyor.

 

Havaların güzelleşmesiyle birlikte açık alanda vakit geçirme ve piknik yapma düşüncesinin yükselişe geçmesi Termoslar kategorisinde yüzde 30 artışla paralellik gösteriyor. Karantina sürecinde hareketsiz zaman geçiren tüketicilerin, diyet yapma düşüncesiyle Yulaflar ve Hububatlar kategorisinde yüzde 30 daha fazla arama yapması dikkat çekiyor. 

DİĞER İÇERİKLER

Perakendede ‘‘Yeni Normal’’

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinden başlayarak dünyaya yayılan Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında uygulanan tedbirler, yeni bir dönemin kapısını aralıyor. Olağanüstü gelişmelerin yaşandığı pandemi sürecinde, yeniden normale dönüş planlarıyla gündeme gelen ‘‘yeni normal’’ kavramı, günlük hayatımızda başlayan değişimlerin birçok sektörde yapısal değişikliklere yol açtığına işaret ediyor. Sürecin perakende sektörüne etkisi ile ortaya çıkan ‘‘yeni perakende’’ anlayışı ise giderek yaygınlaşan uygulamaları ile öne çıkıyor.

Kredi Kartı Kullanımı Rekor Seviyeye Ulaştı

Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) tarafından paylaşılan 2020 Mayıs ayı güncel raporuna göre Mayıs ayı içinde kredi kartı kullanımı rekor seviyeye ulaştı. Rapora göre, Mayıs ayında toplam 76,2 milyar TL kartla ödeme yapıldı. Kredi kartıyla 63,3 milyar TL ödeme yapılırken, geri kalan 12,9 milyar Türk lirası için banka kartları kullanıldı.

‘‘Perakende Sohbetleri’’ Basında Geniş Yer Buldu

İstanbul Perakendeciler Derneği ve Güvenilir Ürün Platformu’nun online olarak düzenlediği ''Perakende Sohbetleri'' başlıklı söyleşisine katılan İstanbul PERDER Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Güzeldere, pandemi sürecinin perakende sektörüne yansımalarıyla ilgili ekonomi basınının sorularını yanıtladı.