Topuk Yaylası’nda üye kampı…

CP Piliç ev sahipliğinde gerçekleşen İstanbul PERDER üye kampında 2012 yılı değerlendirildi. Üyeler, kamp kapsamında düzenlenen tavla turnuvasında kıran kırana mücadele ederken, keyifli anlar yaşadılar.

 

İstanbul  PERDER‘in geleneksel olarak her yıl düzenlediği üye  kampı, bu yıl  18-20  Ocak 2013 tarihinde Düzce Topuk Yaylası Fenerbahçe Tesisleri’nde yapıldı. CP Piliç’in desteğiyle gerçekleştirilen üye kampının bu yılki konuğu Danışman Yasemin Sungur’du. 
 
Kampın ilk günü CP Piliç’in Bilecik Osmaneli’nde bulunan üretim tesisleri gezildi. CP Piliç Türkiye Başkanı Nezih Gencer, tesis ve üretim aşamaları hakkında bilgi verdi. İkinci gün ise, üye toplantısı konseptiyle devam etti. Toplantının açılışında konuşan İstanbul PERDER Başkanı İhsan Biçen, derneğin genel faaliyetlerini paylaştı. 2013 yılında yapılacak çalışmalar hakkında bilgi veren Biçen, 2013 yılı beklentilerini ise şöyle sıraladı: “Büyüme beklentisi %4, enflasyon tahmini %6, ihracatta artış beklenmiyor, işsizlik artacak, hangi sektöre yatırım yaparsınız diye sorulduğunda enerji, bilişim, bankacılığın ardından en önemli 4. sektör olarak perakende cevabı alınıyor. Birleşme ve satın almalar 2012 gibi olabilir, Migros’un satış süreci gündemde olacak, Carrefour’da Sabancı ile olan ilişkiler netleşebilir, sektörün cirosu 100 milyar TL, Metro küçük mağazalar açacak, yereller belli büyüklükten sonra yönetmekte zorlanıyorlar. Wallmart gelir mi, gelmez mi.”
Biçen, 2012 yılında en büyük projelerin PERDER Gelişim Platformu ve İstanbul PERDER Akademi olduğunu ifade etti.  Sn. Biçen daha sonra sözü Perder Gelişim Platformu ilk dönem başkanı olan Sarıyer Marketleri Genel Koordinatörü Zafer Yayla’ya bıraktı.
 
Zafer Yayla ; gelişim platformu için yapılan çalışmaları hakkında kısaca aktarımında bulundu.. Birlik  ve beraberlikle birçok sorunların çözüleceğini ve inancımızı hiçbir zaman kaybetmemiz gerektiğinden bahsetti. Ardından yeni dönem başkanı  Hakmar Marketleri Genel Koordinatörü Cemalettin Zırhoğlu ise başkanlık yapacağı 4 aylık dönem içinde yeni projeler yapılacağından ; ortak sıkıntılar için çözümler bulmaya çalışacaklarından bahsetti.  Ardından proje sorumluluları tek tek sunum yaptı.
 
PERDER Gelişim Platformu üyelerinden Snowy Market Finans Sorumlusu Utku Tanay Ulu- personel maaşları projesini ; insan kaynakları projesini-  Üçler Market İnsan Kaynakları Sorumlusu Yasemin Parlak, ürün kırılımı projesi- Azda Market Genel Müdür’ü  Kemal Tanıl, satınalmanın ortak dili projesini; Snowy Market İş Geliştirme Direktörü Bülent Efe ; karlılık ve verimlilik projesini Doğan Market Genel Koordinatörü anlattı. . Sunumların ardından Pgp üyelerine ayrı ayrı çalışmalarındaki başarılarından dolayı plaket takdim edildi.
 
Biçen daha sonra PERDER Akademi’nin lansmanını yaptı. “Perakende insanla başlar insanla biter. Asıl önemli süreç mevcut insan kaynağı ile en yüksek verimi elde edebilecek mağaza iş ortamlarını oluşturabilmektir. Bu açıdan bakıldığında bir mağazanın çalışan verimliliğinin arttırılmasından ilk önce mağaza yöneticisi sorumludur. Bizler de İstanbul PERDER olarak mağaza müdürlerimizin daha bilinçli bir yönetici olmalarını sağlamak; kalifeye personel olma noktasında elimizden gelen desteği vermek adına Akademi kurduk. 6 Şubat’ta eğitime başlayacak olan akademi mağaza müdürlerine yönelik olarak 200 saatlik bir projedir. Alanında uzman eğitimcilerden ve üretici firmaların eğitmenlerinden destek olarak eğitimler verilecektir”
Programın sonunda Danışman Yasemin Sungur, arama konferansı gerçekleştirdi.  İstanbul Perder Başkanı tarafından derneğe yeni üye olan; Örnek Market, Birkan market, Atılgan Et firması yetkililerini de plaketleri takdim edildi.
Programın ardından tavla turnuvası gerçekleştirildi. Tavla tunuvasında Snowy Marketlerinden Ramazan Ulu birinci, İstanbul PERDER Onursal Başkan’ı Erdal Tüfekçi ikinci, Rammar Marketlerinden Mahmut Karadağ üçüncü oldu.