İSTANBUL PERDER ÜYELERİ SABAH KALHVALTISINDA BİR ARAYA GELDİ

Yerel organize perakendecilerini bir araya getiren en önemli birliklerden olan İstanbul PERDER, İstanbul Ticaret Odası Meslek Komitesi seçimlerine girme kararı aldı. İstanbul PERDER Üyeleri seçim öncesinde Oruç Marketleri-Yüksel Kurt’un ev sahipliğinde Gülistan Sofrasında bir araya geldi.

 

Yerel organize perakendecilerini bir araya getiren en önemli birliklerden olan İstanbul PERDER, İstanbul Ticaret Odası Meslek Komitesi seçimlerine girme kararı aldı. İstanbul PERDER Üyeleri seçim öncesinde Oruç Marketleri-Yüksel Kurt’un ev sahipliğinde Gülistan Sofrasında bir araya geldi.  22 Mayıs tarihinde gerçekleştirecek seçimlere tüm üyelerinin istek, arzu ve önerisi ile katılma kararı alan İstanbul PERDER, Bilgi Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirdiği proje kapsamında bünyesindeki 20182 çalışana verdiği eğitimler ile perakendede insan kaynağının önemine dikkat çekiyor.

İTO’da meslek komiteleri ve meclis üyeleri belirleneceği seçimler 22 Mayıs tarihinde TT Arena stadyumunda gerçekleştirilecek. Ekonomik ve ticari hayatın her yönü ile geliştirilmesi için çalışacak olan komite seçimlerine katılacak olan İstanbul PERDER, faaliyet gösterdiği perakende sektörünün sorunlarını ve olası çözümlerini belirlemek, üyelerin istek ve önerilerini değerlendirmek amacıyla göreve hazır olduğunu gösterdi.

İstanbul PERDER Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Biçen, “Böylesi önemli bir sorumluluk ile iş birliği içinde olacağımız bu yapının bir parçası olmak hepimiz için büyük önem taşımaktadır. Biz tüm bu bahsettiğim çalışmalarda görev almak, sektörümüz adına sesimizi duyurmak ve içinde yer aldığımız perakende sektörünü temsil etmek için PERDER olarak hazırız” açıklamasında bulundu. İstanbul PERDER olarak böylesi önemli bir temsilciliğe aday olmamızın arkasında, sektörümüzü geleceğe taşımak adına yaptığımız çalışmalara olan güvenimiz yatıyor ifadesinde bulunan Biçen, “tüm üyelerimiz ile birlikte sektörümüzü hep birlikte geleceğe ve başarıya taşıyacağımıza gönülden inanıyorum” dedi.

İstanbul PERDER & Bilgi Üniversitesi İşbirliği

Perakende sektörünün ihtiyaç duyduğu eğitim ve gelişim çalışmalarına imza attıklarını belirten Biçen, İstanbul PERDER olarak İstanbul Perder Akademi (İPA) ve Perder Gelişim Platformu (PGP) adı altında iki önemli proje yürütmekte olduklarını söyledi.  Biçen, “Sektörün gelecekte daha zor olacağına hep beraber kanaat getiriyoruz. Öyleyse yeni bakış açılarına ve özellikle de fark yaratacak çalışmalara ihtiyacımız var. Bu farklılığın çalışan kalitesinden ve eğitiminden sağlanacağının farkındayız. İşte bu bilinçle İPA’yı hayata geçirdik” dedi.  Şu anda da mevcudumuzda 60 personelin İstanbul PERDER Akademi’de eğitim almakta olduğunu belirten Biçen,  akademi bünyesinde, “Perakendecilik Okulu” ve “Yöneticilik Okulu” olmak üzere iki bölümün olduğunu söyledi. Biçen, ”Akademimizde personellerimizin almış olduğu dersler üretici firmalarımızın eğitmenlerinden destek alınarak hazırlanmış olan bir eğitim müfredatıdır. Akademiyle birlikte bizler adına en önemli gelişme bu zamana kadar bizlerin yani derneğimize destek vermek adına yaklaşmayan ulusal firmalarda bizde bu programın içinde yer almak istiyoruz diye kapımızı çalmaya başladılar. Bu gelişme sektörümüz adına birlik ve beraberliği sağlama adına olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Mezun olan arkadaşlarımız da Bilgi Üniversitesi’nden sertifika alarak mezun olacaklar. Biz İstanbul PERDER olarak akademinin tohumlarını attık. Şimdi yeni tohumlar ekerek bunların bir fidan ardından köklü bir ağaç haline gelmesini sağlayarak “perakendede yaşanan erozyonun” önüne geçmeyi hedefliyoruz.” açıklamalarını yaptı.

Sektörün Önemli Eksiği Güçlü İletişim

İstanbul PERDER bünyesinde, perakende sektöründe özellikle iletişimi güçlendirmek adına hayata geçirilen bir diğer proje ise Perder Gelişim Platformu (PGP). Firmalarımızda çalışan profesyonel ve her birisi kendi branşında başarılı çalışanların katılımıyla kurulan 17 kişilik  PERDER Gelişim Platformu, perakende sektörüne ve yöneticilerine ışık tutacak projeler üretiyor. Konuyla ilgili detaylı bilgi veren İhsan Biçen,” PGP özellikle sektörümüzdeki iletişimi güçlendirmek adına hayata geçirdiğimiz bir projedir. Yerel perakendecilerin çoğu aile şirketlerinden oluşuyor. Sektörümüzde herkes kendi işiyle uğraşırken platform sayesinde oluşturulan mekanizma ile herkesi heyecanlı ve dinamik tutacak bir iletişim ağı oluşturuldu. Temizlikçisinden genel müdürüne kadar geliştirilen bu iletişim ağı sayesinde rahat iletişim kurmanın olumlu etkileri görülmeye başlandı” dedi. Kurulan platformun bu güne kadar üç önemli projeyi hayata geçirdiğini belirten Biçen, bu projeler arasında en önemsediğinin “Karlılık Hesaplama” projesi olduğunu belirtti. Proje süresince perakende sektörün önemli eksiklerinden birinin karlılığı hesaplayabilmek olduğunu fark ettiklerini belirten Biçen, bu eksikliğin giderilmesinin hem bizler hem de sektör yöneticileri için oldukça önemli olduğunu belirtti.  Biçen ayrıca platform kapsamında yapılan ve yapılacak tüm çalışmaların perakende sektörüne yeni vizyonlar kazandıracağına dikkat çekti ve bu amaç için İstanbul PERDER olarak yoğun çalışmalarına devam edeceklerini vurguladı.

Sektöre hizmet etmek adına referans niteliği taşıyan projeleri ile İTO bünyesinde yer alan komite için göreve her zaman hazır olduklarını vurgulayan Biçen, çalışmalarda görev alarak sektör adına sesleriniduyuracaklarını ve perakende sektörünün temsil sorumluluğunu en iyi şekilde yerine getireceklerini söyledi.