PGP ÜYELERİ TOPLANDI.
11 Ekim2013

PGP ÜYELERİ TOPLANDI.

Pgp üyeleri ; İTO 9 NOLU TOPTAN GIDA VE İÇEÇEK KOMİTESİ ile PERAKENDE YASASINI tartıştı.

PGP'de gündem; perakende yasası

PERDER Gelişim Platformu üyeleri, İstanbul Ticaret Odası Komitesi ile perakende sektörünün sorunlarını masaya yatırdı. İstanbul ticaret odası 9 nolu toptan gıda içecek komite başkanı ve meclis başkan vekili Ahmet Özer, perakende yasasının bir an önce çıkarılması gerektiğini söyledi.

İstanbul PERDER çatısı altında oluşturulan PERDER Gelişim Platformu, perakende sektörünü daha ileriye taşımak adına çalışmalarına hızla devam ediyor. PERDER Gelişim Platformu üyeleri ve İstanbul Ticaret Odası 9 Nolu Toptan, Gıda ve İçecek Komitesi tarafından düzenlenen istişare toplantısında, satın alma müdürleri ve tedarikçi firma yetkilileri Cemile Sultan Korusu'nda bir araya geldiler.

Tedarikçi-perakendeci noktasında, satın alma yetkililerinin karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı toplantıya İstanbul Ticaret Odası Borsa Başkanı Ahmet Kasap,  9 Nolu Toptan, Gıda ve İçecek Komite Başkanı ve meclis başkan vekili Ahmet Özer, meclis üyeleri,   Murat Kasap, Murat Kılıç,Emrullah Öz, komite üyeleri Kadem  Kanbur ve Hulusi arslan katıldı ve PERDER GELİŞİM PLATFORMU üyeleri katıldı.

PERDER Gelişim Platformu Dönem Başkanı Aziz Kavak Tarafından açılış konuşması ile açılan toplantıda. Ahmet Özer, Büyük Mağazacılık Yasa Tasarısı'na ve sektörün güncel sorunlarına ilişkin açıklamalarda bulundu ve PGP üye ve yöneticilerinin İstanbul ticaret odası ile ilgili ve genel sektör sorularını yanıtladı. Perakende sektöründe kayıt dışı çalışmaların engellenmesi gerektiği, kanunlu ve kurallı bir sistem dahilinde çalışma hayata geçirilmesi gerektiğine vurgu yapan Özer,  büyük mağazalar yasasının bir an önce çıkması için tüm ilgili tarafların sesini yükseltmesi ve kanun koyucu ve uygulayıcılara duyurması gerektiğini söyledi. Özer, "Yıllardan beri Büyük Mağazalar Yasasının çıkması için sivil toplum örgütleri nezdinde uğraşıyorum.Ancak bu kanunun çıkmasını sağlayamadık kanunsuz bir yaşama devam ediyoruz oysa birinci dünya ülkelerinin tamamında kanun uygulanmakta. Biz bu konuda sesimizi her yere duyurabildik fakat dinletemedik. Sn Başbakanımız  dahil bütün bakanlarımızla görüşmemize rağmen . ve hepsinden kanunun çıkacağına dair olur almamıza rağmen.kanun çıkmadı elbette bende inanıyorum bir gün kanun çıkacaktır FAKAT NE ZAMAN? Günümüzün demokrasilerinde çoğunluğun gücü arkanızda olmalı Arkanızda çoğunluk gücü yoksa, kalabalık yoksa tek başınıza da sesinizin etkin olması mümkün değil. Sektörümüzde Bir yasanın olmaması toplumsal bir faciadır.Bu kanun bir memleket  meselesidir" dedi.

Uluslararası zincirlerin kazandığı paraların yurt dışına gittiğini yatırım olarak ülkede kalmadığını söyleyen Özer, yerli yatırımcının ise kazandığı parayı memleketinde yatırıma dönüştürdüğünü dile getirdi.Özer "Memleketimiz için elimizden geldiği kadar çalışmaya gayret edeceğiz. Eğer kanunsuzluk bu haliyle devam ederse, bırakın küçüğü esnaf diye bir şey kalmayacak. Onun için de bizim olabildiğince örgütlenmemiz, bu konuda bilinçli olmanız gerekli. Ayrıca tepkimizi doğru bir şekilde göstermemiz lazım. Tabiî ki, ülkemizde uluslararası zincirler büyük kapital sahipleri mağazalar marketler açabilsinler, AVM 'ler olsun; ama bir kanun, bir disiplin içinde olsun. Bu konuda tüm sektör çalışanlarından olduğu gibi sizlerden de destek bekliyoruz" dedi.

İstanbul Ticaret Odası'nın yapacağı çalışmaları, üye taleplerinin belirleyeceğinin altını çizen Özer, şöyle devam etti: "Yapılması gerekenleri söyleyecek olan sizlersiniz. Siz üyeler varsanız İTO vardır. İTO, sizin talepleriniz doğrultusunda gelişecek ve daha da olgunlaşacak. Yeni seçilmiş olan yönetimimizin tarzı da daha çok üyelere dokunabilme yönünde. Daha elle tutulur, gözle görülür işler yapabileceğiz. Şu anda olduğu gibi Sizlere dokunmaya çalışıyoruz. Perakende sektörü için önemli şahıslarsınız. Bu doğrultuda fikirleriniz çok önemli. Katılımcı olmanız lazım. Katılımcı olmadıktan sonra, ne kadar düşünürseniz düşünün oturduğunuz yerden hiçbir icraat çıkmıyor. Bu konuda bizleri zorlayın. Yaptığımız faaliyetlere gerek fiziki gerek ise fikirlerinizle iştirak edebilirsiniz.

Toplantıda vergi muafiyetleri, kalifiye eleman sıkıntısı, üretici ve distribitör firmalarla ilişkiler, KDV oranları, ...gibi konularda da ayrıntılı bir istişare yapıldı.