İstanbul PERDER engellileri unutmadı

İstanbul PERDER Yönetim Kurulu Üyeleri, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği'ne bağlı Hüsnü Bakım Ayık Merkezi'ni ziyaret etti

Kurulduğu günden bu yana sosyal ve toplumsal konulara karşı duyarlı bir yaklaşım sergileyen İstanbul PERDER, bu kez Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği(TOFD) bünyesindeki Hüsnü Bakım Ayık Merkezi'ni ziyaret etti.

TOFD Başkanı Ramazan Baş, ziyaret kapsamında İstanbul PERDER Yönetim Kurulu Üyelerine bakım merkezi hakkında detaylı bilgi aktardı. Baş, "Bakım merkezi; ağır engelli, bakıma muhtaç, bakacak kimsesi olmayan omurilik felçlilerine hizmet vermek üzere, Gürpınar’da engellilerin kalabileceği tam zamanlı bir merkez olarak 2008 yılında kuruldu. Doktor, psikolog, hemşire, sosyal hizmet uzmanı ve özürlüye bakım konusunda yeterli deneyime sahip personelin görev aldığı bakım evinde, öncelikli olarak kişilerin barınmaları ve sosyal hayata dahil olmaları sağlanmaktadır. Aslında bu tür bakım evlerine çok fazla ihtiyaç var. Binlerce engelli vatandaşımız, sığınıcak bir evi olmadığı için sokakta kalıyor ve hayatını kaybediyor. Kurulduğu günden bu güne kadar üzerinden 5 yıl geçti. Bu 5 yıl içinde bakım merkezimizin ihtiyaçlarını gerek belediyeden aldığımız destek, gerekse bağış yapan insanların yardımıyla karşıladık. Ama şu anda bu bakım merkezinde kalan arkadaşlarımızın ihtiyaçlarını ve merkezin ekskliklerini gidermekte çok zorlanıyoruz. Bunun için bu zamana kadar bizden desteklerini esirgemeyen çok değerli siz iş adamlarımızdan ve PERDER'den destek istiyoruz.

İstanbul PERDER Başkanı İhsan Biçen, konuşmasına tüm engellilerin Dünya Engelliler Günü'nü kutlayarak başladı. İstanbul PERDER olarak, her zaman engellilerin yanında olduklarını belirten Biçen, bundan sonra da hep beraber olacaklarını söyledi. Biçen, "Engelli arkadaşlarımız tarafından üretilen  bez poşet projesinde, mavi kapak toplayarak akülü tekerlekli sandalye alımında, engelli arkadaşlarımız tarafından sahnelen gösterilere gerek izleyici olarak gerekse maddi destekçi olarak elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Hiçbir zaman azminizden vazgeçmediğiniz için sizleri de ayrıca kutluyorum" dedi.

Ziyaretin ardından Hüsnü Bakım Ayık Merkezi gezisi yapıldı.