İstanbul PERDER üyeleriyle Bursa’da buluştu

Üçge Grubu ev sahipliğinde gerçekleştirilen İstanbul PERDER Üye Kampı’nda Başkan’dan anlamlı mesaj... Yağmur yağsa bile susuzluk bitmeyecek...

 

İstanbul  PERDER‘in bu yıl 6’ıncısını düzenlediği üye  kampı, 25-26 Ocak 2014 tarihleri arasında Bursa Kervansaray Termal Otelde yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan İstanbul PERDER Başkanı İhsan Biçen, son günlerde sıkça sözü edilen susuzluğa dikkat çekti

Suyu doğru kullanmazsak, kuraklık  önümüzdeki yıllarda ciddi anlamda sorun olarak karşımıza çıkacak.  Ozon tabakasın delinmesiyle iklimler değişkenlik gösteriyor. Bu değişkenlik kuraklığa sebep oluyor. İstanbul Perder olarak birçok sosyal sorumluluk projesinde bir araya geliyoruz. Böylesine yaşamsal bir konuyu da projeye dönüştürebiliriz. Biçen, katılımcılardan hepimiz birer bireyiz; duyarlılık göstererek görevlerimizi yerine getirelim. Duyarlı birer vatandaş olmamız halinde , binlerce müşteri ve çalışanlarımızla bu konuda verimli çalışmalar yapabiliriz dedi.

Mesela hepimizin evlerinde çamaşır ve bulaşık makinesi var. Ev hanımlarının çoğu nerdeyse her gün makine çalıştırıyor. Makineyi her gün değil de 3 günde bir çalıştırılırsa aynı işi görür. Zaman tasarruf zamanı, şimdiden geleceği görerek önlemler almalıyız. Dedi.

Bulaşıkları elde değil makinede yıkarsak  hem temizlik açısından hemde su tasarrufu açısından fayda sağlarız. 4 kişilik bir ailenin bulaşığı elde yıkandığı zaman 80 ile 120 litre su kullanılır. Oysa bulaşık makinası aynı bulaşığı sadece 12 litre su ile yıkar. Buda yılda 26 ile 40 ton suyun kurtarılması demektir, dedi.

Biçen daha sonra Nielsen ve İpsos’dan alınan verilere göre 2013 yılının nasıl geçtiğini değerlendirdi. İpsos tarafından hazırlanan hane verilere göre hızlı tüketim ürünlerinde ciro payının İstanbul’da indirim marketlerinin büyümesinin yavaşlattığını, yerel zincirlerin payının son 4 yılda 7 puan, son bir yılda ise 1.5 puan arttığını söyledi. Biçen, İstanbul’daki hane halkının yerel zincirlerden 7 günde bir alış veriş yaptığını; sepet değerinin 17.5 TL olduğunu vurguladı.  

Biçen, şunları aktardı: “Nielsen verilerine göre ise;   2012 ve 2013 yılları için ilk 11 ay değerlendirmesi yapıldığında, ulusal zincirlerin büyümelerinin yavaşladığını, lokal zincirlerin büyümeye devam ettiğini gözlemliyoruz. Lokal zincirlerin ciro büyümesi, metrekare büyümesi ile birbirine yakın olduğu gözlemlenmektedir. 2014 yılında borçlanmaları azaltmalıyız, seçim yılı, tasarruf yılı olacak bizlerde bu doğrultuda hareket etmeliyiz, verileri yöneten, inovatif fikir ve çözümlerle farklılaşma ya daha çok ihtiyacımız olacak.”

 

 

 

Biçen, sözü daha sonra üye kampının ana gündem maddesi olan mağazalar en iyi nasıl yönetilir konusunu istişare etmek üzere; Perder Gelişim Platformu temsilcilerine bıraktı.