İstanbul PERDER Üyeleri “İş Davaları” hakkında bilgilendirildi

Kahvaltılı toplantıda bir araya gelen İstanbul PERDER Üyeleri, sıkça sorun yaşadıkları “İş Davaları” ile ilgili olarak Anadolu Adliyesi İş Mahkemesi Hakimi Halil İbrahim Şua, tarafından bilgilendirildi.

İstanbul  PERDER ‘in geleneksel hale gelen kahvaltılı toplantısı, Ender Grup  ev sahipliğinde Endeks Kimya Fabrikası’nda gerçekleştirildi. Toplantının bu ayki konusu İşveren ve İşçi arasında yaşanan “İş Davaları” oldu. İstanbul Anadolu Adliyesi İş Mahkemesi Hakimi Halil İbrahim Şua, toplantıya konuşmacı olarak katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan İstanbul PERDER Başkanı İhsan Biçen, “Bugün bir arada olmamıza öncülük eden Endeks Kimya’nın tüm yetkililerine ve Abdullah Ender’e teşekkür ederim” dedi.

16-17 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek olan “Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı”nın içeriği hakkında bilgi aktaran Biçen, tüm yerel perakendecilerin katılım sağlamasını beklediklerini söyledi.  

Hakim Halil İbrahim Şua ise konuşmasına başlamadan önce üyelerin yaşamış olduğu sorunlar hakkında bilgi aldı.  Yaşanılan sorunların çoğunun iş akdinin sona ermesinden sonra yaşanan sıkıntılar üzerine olduğu gözlemleyen Şua, “Öncelikle burada bulunma amacım; ne işveren nede işçi tarafını tutmak. Bizim burada bulunmamızdaki temel nedenimiz sizin hassasiyetlerinizi, adalete olan bakış açılarınızı bu konudaki eksik yanlış hatalı bilgilendirmeler varsa bunun önüne geçmenizi sağlamaktır. Sorun varsa sorun olmadan çözüme ulaşmanın yolunu bulmanızı sağlamaktır. İhtiyaç ve beklentilerin karşılıklı olarak belirlenmesi gerekiyor. Önemli olan iş akdinin sona ermesinden sonra yapılan işlemler değil, işbaşı yapılan gün itibariyle tüm evrakların doğru olarak uygulanmasıyla başlar” dedi.

Birkaç konu başlığından söz eden Şua,  şöyle devam etti: “5510 sayılı yasaya göre bordroların her ay imzalanması gerekmektedir. Banka üzerinden ödeme yapmanız sadece endi başına geçerli değildir. Bordro ile birlikte puantajlamanın yapılması, fazla mesai uygulaması yapıyorsanız bile bunların tahakkukların yapılarak imzalatılması, kart veya parmak okuma yapmanız gerekmektedir. Eğer bunları yaparsanız tanık dinlense bile pek bir şey değişmez.”

Senelik izinlerin kullanım süreçlerinin doğru yönetilmesi hakkında da bilgi veren Şua, şunları kaydetti: “Başlangıç ve bitiş tarihlerinin mutlaka yazılması gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus; çalışanlarınız izne ayrılırken imza attırıyorsunuz fakat izin bitip işbaşı yapıldığında imzalar alınmıyor. Bu da işverenler tarafından yapılan yanlışlar arasında yer almaktadır. Bunlara dikkat edilmesi gerekiyor.”

Toplantının sonunda İstanbul PERDER Başkanı İhsan Biçen, konuşmacı olarak katılım sağlayan Halil İbrahim Şua’ya ve Endeks Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Ender’e birer teşekkür plaketi takdim etti. Programın ardından hep birlikte Endeks Kimya fabrika gezisi gerçekleştirildi.

 

                           ENDEKS KİMYA HAKKINDA:

Ender Grup bünyesinde bulunan Endeks Kimya ,ilk olarak ; 2007 yılında ,2500 m2’ lik   alanda üretime başlamıştır. ‘Kalyon’ markasıyla  yola çıkan Endeks Kimya, üretmiş olduğu ürünleri ‘yüksek kalite uygun fiyat’ politikasıyla iç piyasada sergilemeye başlamıştır.

  Üretim kapasitesini arttırmayı yenilikleri takip ederek hedefleyen Endeks Kimya, 2010 yılında 10000 m2 ‘lik    alana sahip olan  ve şu anda da faaliyet gösterdiği ,yeni üretim alanına taşınmıştır.

 2010 yılında ilk ihracatını ve ilk fason üretimini gerçekleştiren Endeks Kimya, şu anda Türkiye ‘nin önde gelen firmalarına  Private  Label ‘P&L’ olarak (BİM CARREFOUR  MİGROS )da, üretimini gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda ‘Kalyon ,Pruva , Alyans ‘kendi markalarıyla   kırk yedi (47) ülkeye ihracat yapar hale gelmiştir.

Uluslararası Kalite Standartlarını (ISO 9001:2008,OHSAS 18001,ISO 14001,GMP) bünyesine uyarlayarak sahip olduğu kalite anlayışını da genişletmiştir. Aynı zamanda çevreye zarar vermeden üretim yapılabildiğini ve çalışanların sağlığını ön planda tutacak hijyenik ortam  koşullarına da sahip olduğunu da  kanıtlamıştır. 

   Tüm temizlik kategorilerinde ve kozmetik alanında (sıvı sabun ,duş jeli, şampuan)ürün çeşitliliğini 125 squ’ya ulaştıran ENDEKS KİMYA geniş Ar&Ge kapasitesiyle Inovatif çalışmaları da sürdürmektedir. Hizmet vermiş olduğu 95 farklı firmanın sorumluluk ve hassasiyetini her  geçen gün büyüyen ticari hacmi ile birlikte üzerinde taşımaktadır.

Büyüyen ticari hacmi ile birlikte yatırımlarına devam eden ENDEKS KİMYA; ’Daha iyi hizmet ‘anlayışı ile gelişen teknoloji ve tüketici hassasiyetine yönelik  ihtiyaçların karşılanması için çalışmalarını sürdürmektedir.

  Endeks Kimya A.Ş., ülkemizde sanayileşme ve istihdamı arttıracak faaliyetlerini  sürdürebilmek için ,çalışmalarına  devam etmektedir.