İstanbul PERDER Üyeleri ESK'dan et almaya başlıyor

İstanbul PERDER Yönetimi'nin 1 aydır sürdürdüğü görüşmeler sonuç verdi. İstanbul PERDER Üyeleri bugünden itibaren ESK bölge depolarından karkas etin kilosunu 22 liradan alabilecek

 

Et fiyatlarında geçen senenin ikinci yarısıyla birlikte başlayan artış neticesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı müdahil olma kararı almıştı. Bu karar sonrası Et ve Süt Kurumu'na sıfır gümrük vergisiyle et ithal etme yetkisi verilmiş, kurum da ithal ettiği bu eti iç piyasa fiyatının oldukça altında rakamlara kasaplara vermeye başlamıştı.

İstanbul PERDER Yönetimi, haksız rekabete yol açan bu durum karşısında Et ve Süt Kurumu'na başvurularda bulunmuş ve etin yerel zincir marketlere de verilmesi gerektiğini belirtmişti.

2016 alımlarıyla ilgili Et ve Süt Kurumu'na yapılan yeni yetkilendirme sonrasında son 1 aydır İstanbul PERDER sıfır gümrük vergisiyle gelecek olan etlerden üyelerinin de faydalanması için kurumla olan temaslarını yoğunlaştırdı. Bu temaslar sonrasında anlaşma sağlandı ve 18 Temmuz 2016 itibariyle piyasaya sunulan etlerin kasapların yanı sıra İstanbul PERDER Üyesi Market Zincirleri'nin de alımı sağlandı.

İstanbul PERDER Üyeleri bugünden itibaren karkas etin kilosunu 22 TL + KDV ile Et ve Süt Kurumu'nun İstanbul Avrupa Yakası ve Anadolu Yakası'ndaki bölge kombinalarından başvuru yaparak alabilecekler.

Konuyla ilgili İstanbul PERDER Başkanı Ramazan Ulu Ortakalan'a şu açıklamaları yaptı:

"Et ve Süt Kurumu'nun sıfır gümrük vergisiyle yeni bir alım daha yapacağı açıklandığı günden itibaren temaslara başladık. Gerek Kurum gerek Bakanlık Yetkilileri ile yürüttüğümüz görüşmelerde bu imkandan kasaplarla birlikte mutlaka üyelerimizin de faydalanması gerektiğini belirttik. Nitekim bir aydır devam eden görüşmelerimiz olumlu sonuçlandı. Et ve Süt Kurumu'na üyelerimizin ihtiyaçlarının ne kadar olduğunu bildirdik. Gerekli kontenjan üyelerimiz için sağlandı. Şu anda biliyorsunuz perakende satış yapacak firmalar için etin karkas olarak kilogramda alınabildiği fiyat 26 - 27 TL + KDV seviyelerinde bulunuyor. Üyelerimiz ise bugünden itibaren bu fiyatın 5 TL altına yani 22 TL + KDV'ye Et ve Süt Kurumu'ndan etlerini alabilecekler. Hem İstanbul'daki vatandaşlar için çok olumlu oldu hem de emsal teşkil edip bu adımların önünü açacağı için sektör adına çok önemli olduğunu düşünüyorum. Üyelerimize de hayırlı olmasını diliyorum".