İstanbul PERDER’den Teksüt’e ziyaret

İstanbul PERDER Üyeleri, “Üretici-Perakendeci Buluşmaları” kapsamında Teksüt Fabrikası’na ziyaret gerçekleştirdi

 

İstanbul PERDER'in eğitim programlarının yanı sıra son derece önem verdiği bir diğer konu olan, ‘İş ortaklarının üretim süreçlerinin, fabrika standartlarının yerinde görülmesi' ile ilgili çalışmaların son ayağı, Teksüt'ün Balıkesir Gönen'de bulunan fabrikasına yapılan ziyaret oldu.

Sert hava koşullarına rağmen İstanbul PERDER Yönetim Kurulu ve Dernek Üyeleri'nin büyük bir bölümünün iştirak ettiği iki günlük organizasyon, Balıkesir Yıldız Termal Otel'de hep birlikte gerçekleştirilen kahvaltının ardından fabrika gezisi ile başladı.

Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık ev sahipliğinde  gerçekleştirilen gezide fabrikadaki üretim standartlarıyla ilgili perakendeciler bilgilendirildi. Arınık fabrika gezisi esnasında İstanbul PERDER Üyeleri'ne yaptığı sunumda; Teksüt'ün 27000 metrekareye kurulu tesislerinde günlük ortalama 500 ton süt işlediğini, tereyağı ve yoğurt segmentlerinde hazırlıkları son aşamaya gelen yatırımların hayata geçirilmesiyle kapasitenin kısa süre içinde dahada arttırılacağınının bilgisini verdi.

Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık, 450 kişilik istihdamla bölgenin ekonomik ve sosyal hayatında çok önemli bir yeri olan Teksüt'ün yüzde yüz yerli bir firma olarak sürekli kendini geliştirmek ve daha iyi standartlarda ürün üretmek adına yatırımlar yaptığını belirtti. Arınık, Teksüt'ün kendi alanında ISO ve HACCP standartlarını ilk uygulayan firmalardan biri olduğunu ayrıca gıda sektörünün tamamı ele alındığında BRC standartlarına ilk geçen firmalardan biri olduğunu aktardı ve bu standartların uygulanışındaki detayları, üretim hatlarını İstanbul PERDER Üyeleri ile birlikte gezerek gösterdi. 

Arınık ayrıca bünyelerine kattıkları Helal Gıda Belgesi ile birlikte ihracatta da önemli bir hamle gerçekleştirdiklerini, birçok ülkelerde yoğunlaşan ihracat çalışmalarını önümüzdeki yıllarda farklı pazarlara taşıyarak Türk gıda sektörünü başarıyla temsil etmek istediklerini söyledi.

Fabrika gezisinin ardından Balıkesir Yıldız Termal Otel'de Teksüt'ün çalışmalarıyla ilgili bir sunum daha yapıldı. Bu sunumda 1956 yılında kurulan firmanın 60 yıllık hikayesinin satırbaşları aktarıldı. Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık burada yaptığı konuşmada İstanbul PERDER Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Ulu ve organizasyona katılan tüm üyelere teşekkürlerini iletti ve İstanbul PERDER'i Gönen'de ağırlamaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyduklarını söyledi.

İstanbul PERDER Başkanı Ramazan Ulu da bu bölümde bir  konuşma yaptı ve şunları aktardı:

"Burada kendimizi misafir olarak değil ev sahibi olarak görüyoruz çünkü 60 yıllık bir yerli marka olan Teksüt ve onun nezdinde bütün yerli firmalarımız aslında bizim ayrılmaz birer parçamız. Biz aynı amaç için çalışan takımın oyuncularıyız. O amaçta tüm vatandaşlarımıza sağlıklı, hijyenik, kaliteli ürünleri uygun fiyata sunmak ve bunu yaparken ülkemiz için değer yaratmak. Teksüt'ün fabrikasına yaklaşık 15 yıl önce bir ziyaret daha gerçekleştirmiştim. Aradan geçen zaman sonrasında bugün burada gezdiğimiz 27000 metrekarelik, en üst düzey üretim ve hijyen standartlarına sahip tesisi görmek inanın beni hem gururlandırdı hem duygulandırdı. Bu minvalde çok önem verdiğimiz  "Üretici-Tedarikçi-Perakendeci Buluşmaları"na, kendini geliştirmiş, kazandığını işine yatırarak çıtasını yukarı taşımış Teksüt gibi bir yerli marka ile başlamak bizler için de son derece isabetli bir seçim oldu diye düşünüyorum. Sektörümüzün son yıllarda geldiği rekabet koşulları içinde, tedarikçilerimizi artık gerçek birer iş ortağı gibi görmek ve bu anlayışla çalışmak zorundayız. Onları iyi takip etmeli, bizden taleplerini doğru anlamalı kendi taleplerimizi de karşılıklı kazan kazan ilkesine uygun şekilde onlara iletmeliyiz. Bildiğiniz gibi 31 Ocak-1 Şubat tarihlerinde Yerli Market Haftası organizasyonumuzun ikincisini gerçekleştireceğiz. Yerli Market Haftası'nı organize etmemizdeki amacımız bugün bu ziyareti gerçekleştiriyor olmamız ile aynı. Tedarikçi firmalarımızla gerçek birer iş ortağı gibi çalışmak adına iletişimi daha güçlendirmeyi arzu ediyoruz. Bunun için de Yerli Market Haftası'nda bütün üyelerimizin satın almacıları orada bulunacak ve geçen seneki gibi birebir görüşmeler gerçekleştirilecek. Sözlerimi noktalarken başta Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Cevdet Arınık olmak üzere bütün Teksüt Ailesi'ne gösterdikleri samimi misafirperverlikten dolayı teşekkür ediyorum, bugün burada gördüğümüz başarılı çalışmalarının daha da artarak sürmesini diliyorum".

Sunum ve konuşmaların ardından plaket töreni gerçekleştirildi. Organizasyonun ilk günü, akşam hep birlikte yenilen yemek ve sonrasında gerçekleştirilen tavla turnuvası ile sona erdi.

İkinci gün İstanbul PERDER Üyeleri ve Teksüt Ailesi Ekşidere Dağ Ilıcası'nda yapılan mangal partisinde bir araya geldi. Tavla turnuvasının şampiyonu Şahmar Market'ten Osman Karacan ödülünü burada Teksüt Satış ve Pazarlama Direktörü Murat Keleş'ten aldı.