YERLİ MARKET HAFTASI BU YIL DA VERİMLİ İŞ BİRLİKLERİNE SAHNE OLDU

İstanbul PERDER ve Pin Fuarcılık (Pin Grup) organizasyonuyla gerçekleşen Yerli Market Haftası WOW Convention Center'da geniş bir katılımcı ağı ile hayat buldu. Bu yıl 4. kez düzenlenen etkinlik tedarikçi firmaların, distribütörlerin ve yerli marketlerin bir araya gelip bilgi alışverişinde bulunduğu bir atmosfere sahne oldu. 78 stantlı katılımcı ve 4217 ziyaretçiyi ağırlayarak yüzlerce B2B görüşmesine ev sahipliği yapan Yerli Market Haftası, bu yıl da dinamik ve verimli bir atmosferde gerçekleşti.

YERLİ ÜRÜNLERİ SATIN ALMA ORANI YÜZDE 20 ARTTI

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren İstanbul PERDER Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Ulu, Yerli Market Haftası'nın her geçen yıl büyüdüğünü ifade ederek, kendilerinin yerel perakendeyi temsil ettiğinden bahsetti.

 

 

Ramazan Ulu: "Cumhurbaşkanımız, yerli ve millilikten bahsediyor. Biz bu manada kendimizi çok önemsiyoruz. Biz bu ülkenin gerçek ve yerli perakendecileriyiz. Bizim satışa sunduğumuz ürünlerin yüzde 5'i yabancı, yüzde 95'i hizmet tezgahlarında satışa sunduğumuz süt ürünlerimiz. Sebze ve meyve gibi taze ürünlerimiz zaten yerli lezzetler. Yerli ürünleri satın alma bu yıl yüzde 20'lerin üzerinde arttı. Enflasyonla Topyekun Mücadele'yi ilk önce biz başlattık. Enflasyonla Topyekun Mücadele'ye çok ciddi katkı sunduğumuzu söyleyebilirim. Şükürler olsun ki dövizin düşmesi ile ülkede enflasyon oranları gün gün, ay ay düşüyor. Biz de bundan dolayı son derece mutluyuz." şeklinde konuştu.

YERLİ MARKETLER ÜRETİMİN GİZLİ KAHRAMANLARIDIR

Etkinlikte konuşma yapan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç "Yerli market sahipleri, yani perakende sektörünün üyeleri olarak sizler, yerli üretimin gizli kahramanlarısınız. Sizler, Osmanlı'nın umut bağladığı Hayriye tüccarları gibisiniz. Yerli Market Haftası Fuarı, bir fuar olmanın çok ötesinde bir anlam taşır. Yerli Market Haftası, yerli ve milli bir sorumluluğun adıdır. Yerli üretimin adıdır. Küresel bir ekonomik etkinliğe kavuşmak, ancak güçlü ve milli bir yerel ayağa sahip olmamızla mümkündür. İşte o zaman Mevlana'nın buyurduğu gibi pergelin bir ayağı sabit olursa, diğer ayağıyla 72 milleti dolaşabilirsiniz. Ama o bir ayak sabit değilse, pergel boşluktaysa, o tüccar, o iş adamı küresel çapta iş yapamaz. Tam tersine küresel ticaret rüzgarının önünde yaprak gibi savrulur durur. İşte ülkemizin bu güçlü yerel ayağı, sizsiniz. Sizler, bahsettiğim bu özelliklerin yanı sıra önemli bir şey daha yapıyorsunuz: Tedarikçiniz olan birçok firmayı güçlendiriyor, ayakta tutuyorsunuz. Aynı zamanda ciddi bir istihdam kaynağısınız." sözleriyle yerel marketlerin sektördeki varlığının önemine değindi.


MAHFİ EĞİLMEZ, TÜRKİYE VE DÜNYA EKONOMİSİNİN GELECEĞİNİ ELE ALDI

Açılış etkinliğinin ardından gerçekleşen "Tazelik: Yerellerin Gücü" paneli Pin Grup Kurucusu Ergün Güler moderatörlüğünde, Aydos Et İmaalat Direktörü Köksal Öncel, Hakmar Gıda Sebze Meyve Satın Alma Müdürü Cem Toroman ve Kaya Çiftliği Yönetim Kurulu Başkanı Zülfikar Kaya'nın konuşmalarıyla gerçekleşti.

Sunuculuğunu Veysel Diker'in üstlendiği etkinlik, 2 gün boyunca birbirinden eğlenceli yarışmalara sahne olurken; değerli konuşmacıları da ağırladı. Ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez, Türkiye ve Dünya Ekonomisi'nin 2019 yılında nasıl şekilleneceğini ele alırken; Dr. Kerem Dündar "Neden Değişemiyoruz, Nasıl Değişiriz?" başlığı altında ilgi çekici bir konuşmaya imza attı.

ALİ ERHAN TAMER DİJİTAL DÖNÜŞÜME ADAPTASYONU ANLATTI

Yapay Zeka ve Dijital Dönüşüm Uzmanı, Ali Erhan Tamer ise, "Yeni Perakendenin Dijital Dönüşüm Yolculuğu" başlıklı konuşmasında, teknolojinin hızla ilerlemesi sayesinde dünyada gerçekleşen yeni trendlerin, perakende dünyasını nasıl etkileyeceğini anlattı. Tamer, işletmelerin değişim yolculuğunu önden okuyarak ve bu hıza adapte olarak ayakta kalabileceklerini belirtti.

YÖRESEL ÜRÜNLERE İSTANBUL'UN KAPISI ARALANDI

Bu yıl, yöresel ürünler için de özel bir alan oluşturan Yerli Market Haftası, bu sayede İstanbul'daki market zincirlerine ulaşmak isteyen lokal işletmelere özel koşullar sağlayarak yeni pazarlar için kapı aralanmasına destek oldu.

Kapanış etkinliğinde Sefa Doğanay Sahne alırken, gala gecesinde Suzan Kardeş unutulmaz bir müzikal performansa imza attı.

"Birlikte daha güçlüyüz" sloganıyla gerçekleştirilen YMH'nin Anasponsoru "Arpacıoğlu" olurken, Gala Sponsorluğu'nu ise son 4 yıldır olduğu gibi "Kılıçlar" üstlendi. Ofçay, Parex ve Tat Kimya‘nın Kurumsal Sponsor tercihiyle yer aldığı etkinlikte; Sleepy Resmi Sponsor, Teksüt, Viking Temizlik, Karaali Çay ise Destek Sponsoru oldu. Özel kategoride yer alan Şen Piliç yine Aktivite Sponsoru olarak katkı sağlamaya devam ederken, Yanındayız Derneği de etkinliğin Sosyal Sorumluluk Partneri oldu.