Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın Çağrısına İstanbul Perakendeciler Derneği’nden Destek
13 Ekim2023

Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın Çağrısına İstanbul Perakendeciler Derneği’nden Destek

Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın "Zincir marketlerden indirim bekliyoruz" çağrısına İstanbul Perakendeciler Derneği’nden destek geldi. Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkan Yardımcısı ve İstanbul Perakendeciler Derneği Başkanı Faruk Güzeldere yaptığı açıklamada, "İstanbul Perakendeciler Derneği olarak 55 üye, 2247 şube, 36 bini aşkın çalışma arkadaşımız ve yaklaşık 1.5 milyon m2 mağaza alanımızla her gün milyonlarca vatandaşımıza hizmet veriyoruz.

 

Sayın Bakanımızın indirim çağrısına ilk andan itibaren çatı kuruluşumuz Türkiye Perakendeciler Federasyonu ile birlikte destek verdik. Bu süreçte her gün yüzlerce farklı ürün grubunda yaptığımız indirim kampanyalarına devam ediyoruz. Ayrıca mevcut kampanyalarımız dışında, dayanıklı tüketim ürünleri, temizlik ürünleri ve mutfak araç gereçleri gibi ürünlerde yıl sonuna kadar fiyat sabitleme kararı aldık. İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda vatandaşımızın bütçesini destekleyecek çalışmaları sürdürerek bundan önce olduğu gibi bundan sonra da elimizi taşın altına koymaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Enflasyonla Topyekün Mücadele

 İstanbul Perakendeciler Derneği olarak, Mart ayından bu yana Et ve Süt Kurumu ile yapılan iş birliği çerçevesinde vatandaşlara en erişilebilir fiyatlarla kırmızı et ulaştırdıklarını belirten Dernek Başkanı Güzeldere, üretici firmalara da çağrıda bulundu: "Ürünlerin satış fiyatları zincirin son halkası olan perakendeciler tarafından belirlenmiyor. Bizler üreticiden tedarik ettiğimiz ürünleri müşterilerimize ulaştırmak için aracılık görevi üstlenerek hizmet üreten, istihdama katkı sağlayan işletmeleriz. Ürün fiyatları, üretici, tedarikçi, lojistik ve genel giderler gibi birçok faktöre bağlı olarak belirleniyor. Dolayısıyla tüketicilerimizin enflasyon karşısında dirençli kalabilmesine katkı sağlamak adına bu zincirin her halkasının elini taşın altına koyması gerekiyor. Bu sebeple çatı örgütümüz Türkiye Perakendeciler Federasyonu'nun çağrısını yineliyoruz. Yerel zincirler olarak büyük bir rekabet ortamında faaliyet gösterdiğimizi, enflasyonla mücadelenin bütün paydaşlarımızla birlikte omuz omuza yürütülebilecek bir mücadele olduğunu belirterek üretici ve tedarikçilerimizin de yıl sonuna kadar zamlı ürün listelerine geçmemelerini talep ediyoruz. Zor bir ekonomik süreçten geçiyoruz, ancak tek yürek hareket edersek vatandaşımızın enflasyon karşısında katkı sunabiliriz."

Enflasyonla mücadelenin yalnızca marketlerin yaptığı indirimlerle sağlanamadığını vurgulayan Güzeldere, "Tüm Türkiye olarak topyekün mücadele etmeliyiz. Biz yerel market zincirleri olarak üzerimize düşeni yapmaya, vatandaşlarımızın bütçesini destekleyecek çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Bu çalışmaları daha da anlamlı kılmak adına tüm sektörlerden aynı özveriyi bekliyoruz" dedi.