Dünya Perakende Sektöründen Kısa Haberler
24 Haziran2020

Dünya Perakende Sektöründen Kısa Haberler

Dünyanın farklı noktalarında perakende sektöründeki güncel gelişmelere kısaca göz atalım.

Tartışmalı Çözüm: Akıllı Kasa

İngiltere’de birçok süpermarket zinciri, müşterilerinin alışveriş sırasında fiziksel temasını minimuma indirmek adına dokunmatik akıllı kasalarla hizmet vermeye başladı. Belirli bir sayının altında ürün satın alan müşterilerin kasiyerlere ihtiyaç duymadan ürün barkodlarını taratmalarına olanak sağlayan sistem sayesinde, temassız ödemenin yanı sıra nakit para dolaşımıyla oluşabilecek risklerin de önüne geçilmesi planlanıyor. Ancak dokunmatik ekranlar nedeniyle temasın tamamen ortadan kalkmaması ve suistimal edilebilme ihtimali nedeniyle sistemin güvenilirliği tartışma konusu.

24 Saatte Tarladan Markete

Çin’in başkenti Pekin’de bulunan büyük perakende zincirlerinden biri olan CSF Market, meyve ve sebze stoğunu düzenlemek ve virüs yayılımını engellemek amacıyla hızlı tedarik yöntemi geliştirdi. Ürünlerin tahsisi ve nakliyesi için kendi tedarik organizasyonu kuran CSF, şehrin dışındaki yakın bölgelerde yer alan tarlalardan toplanan mahsulleri, 24 saat içerisinde market raflarında sergilemeye başladı.

Tesco Polonya’dan Çekildi

İngiltere'nin en büyük perakende zincirlerinden Tesco, Polonya'daki iştirakinin satıldığını duyurdu. Tesco'dan yapılan açıklamada, Tesco Polska'nın, yönetim merkezi ve 301 şubesi ile birlikte 181 milyon sterlin karşılığında Danimarkalı Salling Group'a satıldığı bildirildi. Açıklamada görüşlerine yer verilen Tesco Üst Yöneticisi Dave Lewis, "Orta Avrupa'daki operasyonlarımızda dikkate değer bir gelişme göstermemize rağmen Polonya'da zorluklarla karşılaştık." ifadesini kullandı. Lewis, Polonya'daki varlıkların satılmasıyla perakende devinin; Çekya, Macaristan ve Slovakya'daki faaliyetlerine odaklanacağını belirtti.