İstanbul PERDER üreticileri ağırladı
22 Ekim2015

İstanbul PERDER üreticileri ağırladı

İstanbul PERDER üyeleri, sürdürülebilir işbirliği çalışmaları kapsamında Kılıçlar Gıda bünyesindeki markaların yetkilileriyle bir araya geldi.

İstanbul PERDER üyeleri, iş ortakları olan üretici ve distribütör firmalarla mevcut ilişkilerini ve işbirliğini güçlendirmek, yeni işbirliği platformları yaratmak amacıyla belirli aralıklarla bir araya gelmeye devam ediyor.

Sektörün köklü distribütör firmaları arasında yer alan Kılıçlar Gıda yöneticilerini dernek merkezinde ağırlayan İstanbul PERDER üyeleri, aynı zamanda firma bünyesindeki markaların yetkilileri ile de ilk kez bir araya geldi. Üretici-perakendeci istişare toplantısı havasında gerçekleşen buluşmada, ağırlıklı olarak sektörde yaşanan sıkıntılar dile getirildi.

Tüketici alışkanlarının sürekli değiştiğine dikkat çeken firma yetkilileri, tüketicilerin beklentilerini karşılamaya yönelik perakendecilerle birlikte ortak çalışmalar yapmanın gerekliliğine vurgu yaptılar. Bu konuda her iki tarafın da elini taşın altına koyması gerektiği görüşünde birleştiler. 

2015 yılının zor bir yıl olduğu konusunda hemfikir olan taraflar,  2016 yılında bu zorlukların nasıl aşılabileceğini konuştular. 2016 yılına önlemler alarak ve daha hazırlıklı girilmesi gerektiğini dile getiren taraflar, önümüzdeki yıl için şimdiden çalışmalara birlikte başlamak gerektiğini belirttiler.

İstanbul PERDER Başkanı Ramazan Ulu, üretici ve distribütör firmaları ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, perakende sektörünün lokomotifi olan yerel perakendecilerin her zaman daha avantajlı bir konumda olduğunu söyledi. Yerel perakendecilerin gerek müşteriyle gerek üretici firmalarla ilişkilerinin daha sıcak ve daha ulaşılabilir olduğuna dikkate çeken Ulu, bu durumun yerel perakendecilere avantaj sağladığını ifade etti. Yerel perakendecilerin bu avantajın farkında olduğunu ve yıllardır doğru bir şekilde kullandığının altını çizen Ulu, bundan sonraki süreçte de üretici firmalarla ilişkilerini sürdürebilir kılmaya adayacaklarını bildirdi.

Ulu, “Üreteci ile perakendeci firmalar omuz omuza olduğu sürece hem işlerini hem de sektörü büyütecektir. Her iki tarafın da birbirine ihtiyacı var. Rekabet şartlarının zorlaştığı günümüzde, ancak birbirimizi destekleyerek ayakta kalabiliriz. Bunun yolu da sürekli ve sağlıklı bilgi akışından geçiyor. Üyelerimizin bu konuda gerekli çalışmayı yapacağından şüphem yok” dedi.

Toplantının sonunda, katılımcılara “Yerli Market” etkinliği hakkında bilgilendirme yapıldı.