Parekendede gündem indirim ve sabit fiyat
18 Aralık2023

Parekendede gündem indirim ve sabit fiyat

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) çatısı altında yer alan yerel marketler, yaklaşık 1.5 milyon metrekare alanda 2 bin 300 şube ile hizmet veriyor. Ayrıca, 40 bin kişiye de istihdam sağlıyor.

İstanbul PERDER’e üye zincir market temsilcileriyle üretici, tedarikçi ve distribütör firmaları bir araya getiren ‘İstanbul Yerel Marketler Buluşması ve Fuarı’ düzenlendi. Programa, Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Özer de katıldı. 

FARKLI ÜRÜNLERDE KAMPANYA

Fuarın açılışında konuşan İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, rekabetin ve gerilimlerin giderek arttığı uluslararası düzenin yeniden şekillendiği zorlu bir dönemden geçildiğine dikkat çekti. Güzeldere, “Yerel perakendeciler olarak kur dalgalanmalarının ve enflasyonun yarattığı fiyat belirsizliğine karşı tüketicilerimizin alım gücünü koruyabilmek için daha fazla gayret gösterme sorumluluğundayız. Fiyat artışlarını tüketici nezdinde dengeleyebilmek için her gün yüzlerce farklı ürün grubunda yaptığımız indirim ve fiyat sabitleme kampanyalarını sürdürüyoruz” dedi.

10 BİNDEN FAZLA COĞRAFİ ÜRÜN

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Ömer Düzgün de coğrafi işaretli ürünlerin önemine değinerek, dünya genelinde 10 binden fazla coğrafi işaretli ürün olduğuna dikkat çekti. Coğrafi işaretlerin AB’ye yıllık 75 milyar doların üzerinde katma değer sağladığını dile getiren Düzgün, “Ülkemizde ise coğrafi işaret tescili alan yaklaşık 1500 ürün mevcut. Avrupa Birliği’nden coğrafi işaret alan ürün sayımız ise 18. Coğrafi işaretler açısından zengin bir ülke olarak sahip olduğumuz yöresel ürünlerin tescillenerek koruma altına alınması ve hak ettikleri ekonomik değerlere ulaşmaları ülkemiz için kritik bir önem taşıyor” diye konuştu.

Etkinliğe açılış konuşmacısı olarak katılan İTO Başkan Yardımcısı Ahmet Özer, yerel ve yerli işletmelerin birbirini tanıyarak paylaşımda bulunmalarına vesile olan bu organizasyonun desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Haber Kaynağı: istanbulticaretgazetesi.com