Başkanımız Faruk Güzeldere, Ocak Ayı Gıda Enflasyon Rakamlarını Değerlendirdi
5 Şubat2024

Başkanımız Faruk Güzeldere, Ocak Ayı Gıda Enflasyon Rakamlarını Değerlendirdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Ocak ayında tüketici fiyatları, asgari ücret artışları ve vergi ayarlamalarının da etkisiyle Aralık ayına göre %6,70 arttı. Ocak ayında yıllık enflasyon ise yüzde 64,86 olarak belirlendi. Başkanımız Faruk Güzeldere, Bloomberg HT Fokus Programında Tüik'in açıklamış olduğu Ocak Ayı Gıda Enflasyon Rakamlarını Değerlendirdi.

Tüik verilerine göre; gıda enflasyonu 5,19 çıktı. Yerel perakende içinde belirlenen enflasyon rakamları da açıklanan bu rakamlara paralel seyretti.

Başkanımız açıklamalarında yakın zamanda gerçekleşecek olan enflasyon rakamlarına da değinirken, Ocak ayı bazında enflasyonun hangi kategorilerde gerçekleştiğini de açıkladı. Bu itibarla; Ocak ayı enflasyon oranlarında sakatat, kuzu eti ve dana eti, çay, patates, sebze ve meyve ürün gruplarında artış olduğunu belirtti.

Ramazan ayının etkisi ile bazı ürün gruplarında ise satışların artacağını ancak gerekli tedbirler alındığı için fiyatlarda etkisinin güçlü olmayacağını da konuşmalarına ekledi.

Ayrıca limon piyasasında yaşanan rekolte fazlasına değinen başkanımız, yerel perakendenin bu noktada alacağı aksiyona ve limon maliyetleri ile ilgili gelecek dönem önlemlerin alınmasının önemine vurgu yaptı.

Narenciye üreticisinin korunması ve gelecek yıl yapılacak üretimin olumsuz etkilenmemesi adına Tarım Bakanlığımız ile yapılan işbirliği çerçevesinde bu yılki satışlarda göstereceği değer açısından perakende sektörünün büyük rol oynadığını konuşmalarına ekledi.

Haber Videosunu izlemek için bağlantıya tıklayınız...